jesteś na: Strona główna

154. Rocznica Powstania Styczniowego w Stalowej Woli Rozwadowie

2017-01-16Wkrótce 154. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Fundacja Przywróćmy Pamięć  chcąc przypomnieć o tym wydarzeniu jak i oddać cześć walczącym o niepodległość Ojczyzny informuje, iż  21 stycznia o godz. 17.30 spotykamy się przed główną bramą cmentarza parafialnego w Rozwadowie, na którym spoczywają Powstańcy Styczniowi. Odwiedzimy mogiły powstańców, ks. Jana Leszczyńskiego, Ambrożego h. Ślepowron Sługockiego oraz Pomnik Powstańców Styczniowych przy którym odczytamy apel pamięci oraz zapalimy znicze. Następnie o godz. 18.00 Msza św. w klasztorze Ojców Kapucynów w intencji uczestników Powstania. Po Mszy św. planowany jest II Rozwadowski Marsz Pamięci do Zaleszan na mogiły dwóch Powstańców majora Edmunda Ślaskiego oraz porucznika Tytusa Stadnickiego poległych w 1863 roku.

Powstanie Styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku było najdłuższym z polskich powstań. W ciągu kilkunastu miesięcy jego trwania wzięło w nim udział ok. 200 tys. uczestników z czego jednocześnie na polu walki liczba ta nie przekraczała 30 tys. powstańców. Od początku jego istnienia walka przybrała formę walki partyzanckiej. Stoczono ponad 1200 bitew i potyczek w Królestwie, Litwie oraz na Białorusi i Ukrainie. Powstanie zakończyło się klęską. Tysiące Polaków skutych kajdanami ruszyło w drogę na zesłanie na Sybir. Mimo klęski wzmocnione zostało poczucie narodowej solidarności wśród Polaków.

Patronat Honorowy:
Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Stalowej Woli
Stanisław Sobieraj, Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli

Organizatorzy: Fundacja Przywróćmy Pamięć, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związek Oficerów Rezerwy koło nr 2 oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Partyzant.

Trasa marszu:
Klasztor, ul. Kusocińskiego, Krokusowa, Sasankowa, Składowa, Świerkowa, Centralna, m. Kotowa Wola, ul. Floriańska, Modrzewiowa, Brzozowa, m. Ruska Wieś, m. Zajeziorze, m. Zaleszany (cmentarz)