jesteś na: Strona główna

155. Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego...

2018-01-08

Gdy trąbki bojowej rozlegną się surmy
I wokół rozebrzmi już broń,
W tę ciemną noc czarną, a czasem pochmurną
Ułani znów siądą na koń.


W ciągu kilkunastu miesięcy jego trwania wzięło w nim udział ok. 200 tys. uczestników z czego jednocześnie na polu walki liczba ta nie przekraczała 30 tys. powstańców. Od początku jego istnienia walka przybrała formę walki partyzanckiej. Stoczono ponad 1200 bitem i potyczek w Królestwie, Litwie oraz na Białorusi i Ukrainie. Powstanie zakończyło się klęską. Tysiące Polaków skutych kajdanami ruszyło w drogę na zesłanie na Sybir. Mimo klęski wzmocnione zostało poczucie narodowej solidarności wśród Polaków.

Podobnie jak w poprzednich latach chcemy uczcić pamięć tych, którzy w 1863 roku w zimową noc podjęli nierówną walkę o wolność Ojczyzny.

W tym celu spotykamy się 20.01.2018 roku na Cmentarzu Parafialnym w Stalowej Woli - Rozwadowie:

- godz. 17.30 Apel Poległych przy Pomniku Powstańców Styczniowych. Odwiedzimy mogiły ks. Jana Leszczyńskiego, Ambrożego h. Ślepowron Sługockiego oraz Pomnik Powstańców Styczniowych aby zapalić znicze
- godz. 18.00 Msza św w klasztorze Ojców Kapucynów w intencji uczestników Powstania
- po Mszy św. (ok. 19.00) planowany jest III Rozwadowski Marsz Pamięci do Zaleszan na mogiły dwóch Powstańców majora Edmunda Ślaskiego oraz porucznika Tytusa Stadnickiego poległych w 1863 roku.

Trasa ok 3 godz marszu:
Klasztor, ul. Kusocińskiego, Krokusowa, Sasankowa, Składowa, Świerkowa, Centralna, m. Kotowa Wola, ul. Floriańska, Modrzewiowa, Brzozowa, m. Ruska Wieś, m. Zajeziorze, m. Zaleszany (cmentarz)

Organizatorzy:
Fundacja "Przywrócmy Pamięć"
Urząd Miasta Stalowa Wola
54 Stalowowolska Drużyna Harcerska ZHP Stalowa Wola
Drużyna Polowa Sokoła Stalowa Wola

Jednostka Strzelecka 2027 Stalowa Wola
Związek Strzelecki Oddział Stalowa Wola
Związek Oficerów Rezerwy koło nr 2 Stalowa Wola