jesteś na: Strona główna

Stalowa Wola: Skwer Pamięci Ofiar OUN-UPA

2018-07-23

W Stalowej Woli od wczoraj jeden z miejskich skwerów nosi nazwę Pamięci Ofiar OUN-UPA. Ma on przypominać o ofiarach straszliwej zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów. Ukraińscy nacjonaliści w bestialski sposób wymordowali nawet 200 tys. Polaków. Hołd ofiarom tej zbrodni oddali mieszkańcy Stalowej Woli.


„Skwer pamięci ofiar OUN–UPA” – od wczoraj taką nazwę nosi teren znajdujący się obok kościoła Świętego Floriana.   

„Nadanie temu terenowi nazwy upamiętniającej ofiary OUN-UPA jest hołdem, symbolicznym miejscem pamięci ich męczeńskiej śmierci ” – wskazano.

Śmierci Polaków, Żydów, Cyganów, Czechów a także tych Ukraińców, którzy nie podporządkowali się zbrodniczemu opętaniu OUN-UPA i z narażeniem życia pomagali swoim sąsiadom, płacąc za to najwyższą cenę – cenę własnego życia.

– Mój tato urodził się w Ołyce. Był tam ochrzczony. Rodzina mieszkała niedaleko Klewania. Na przełomie 1943-1944 doświadczyli rzezi wołyńskiej. Mieli to szczęście, że mieli sąsiada, który ich po prostu ostrzegł – powiedział Witold Adamski z Fundacji „Przywróćmy Pamięć”.

Stąd tablica, która jest jednoznacznym apelem społeczności miasta Stalowej Woli o prawdę. Jej inicjatorami jest Fundacja „Przywróćmy Pamięć” oraz „Stalowi Patrioci”

– My jako samorząd Stalowej Woli wspieramy takie inicjatywy, które mają podkreślić politykę historyczną, tę prawdziwą – zaznaczył Marcin Siembida, radny miasta Stalowa Wola.

Tablica i skwer to jednak nie koniec działań na rzecz upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu.

– Na dniach powinien powstać komitet społeczny, który będzie miał na celu unormowanie tego terenu, jeśli chodzi o pomnik – dodał.

Bo – jak mówią lokalne władze – pamięć o ofiarach tamtej zbrodni jest wciąż zbyt mała.

TV Trwam News/RIRM
Radio Maryja


Relacja w Telewizji Miejskiej Stalowa Wola


Fot. Urząd Miasta Stalowa Wola